Komitet Naukoznawstwa

  • Strona główna
  • Prezydium
  • Struktura
  • Skład
  • Zakres działania
  • Zagadnienia Naukoznawstwa
  • Wybrane teksty naukoznawcze
  • Posiedzenia komitetu
  • Współpraca
  • Kontakt
  • Komunikacja wewnętrzna
  • English
  1. Jesteś tutaj:  
  2. Współpraca
  3. Uncategorised

Uncategorised

Od wizualizacji do map nauki jako nowych narzędzi naukoznawczych

Szczegóły

Sekcja Naukometrii Komitetu Naukoznawstwa rekomenduje wydaną w Wydawnictwie Naukowym UMK w 2021 roku książkę członkini tej Sekcji, profesor w Instytucie Badań Informacji i Komunikacji UMK, Veslavy Osińskiej, Badania, potencjał oraz wyzwania w przykładach. Autorka w przystępny i zwięzły sposób opisuje bogaty warsztat badań zajmujących się przetwarzaniem i wizualizacją danych dotyczących zróżnicowanych faktów ujmowanych w różnych aspektach nauki. Rezultatem tych prowadzonych zespołowo (m.in. przez informatologów, informatyków, naukoznawców) badań są mapy nauki odzwierciedlające różnorodną (w zależności od potrzeb badawczych) strukturę i dynamikę wiedzy naukowej. Osińska umiejętnie wprowadza czytelnika w fachową terminologię i historię, począwszy od prezentacji graficznych do animowanych map nauki i społeczności naukowej, a dalej pokazuje proces projektowania map i potrzebne do tego narzędzia naukometryczne dostępne w różnych światowych sieciach. Na odpowiednio dobranych przykładach podkreśla także użycie rozmaitych technik, metod badawczych, których zastosowanie prowadzi często do zróżnicowanych wyników otrzymanych z tych samych danych. Jako badacz nie pozostaje bezkrytyczna i rozważa również kwestie ewaluacji map nauki jako narzędzi, które coraz bardziej wszechstronnie rozwijane przyczyniają się jednak do naszego lepszego zrozumienia dynamiki nauki i opartych  na badaniach jakościowych również dynamicznych przemian w obrębie społeczności naukowej.            

(opr. U. Żegleń)

Seminarium Pracowni Naukoznawstwa Instytutu Historii Nauki PAN

Szczegóły

29. czerwca 2022 r. odbyło się (w formie zdalnej) ostatnie w tym roku akad. seminarium organizowane przez Pracownię Naukoznawstwa Instytutu Historii Nauki PAN i Komisję Historii Nauki PAU z cyklu Naukoznawstwo: historia i współczesność. Seminarium prowadzone przez prof. Michała Kokowskiego (członka Komitetu Naukoznawstwa) poświęcone było opracowanemu przez Pracownię Naukoznawstwa wykazowi czasopism historycznych. Temat zaprezentowany został przez prof. Michała Kokowskiego i mgr. Dorotę Kozłowską.

(opr. U. Żegleń)

Zaproszenie na posiedzenie Komitetu w dniu 22 czerwca 2022 (godz. 12.00; sala PKiN 2604)

Szczegóły

Serdecznie zapraszam na wiosenne posiedzenie  Komitetu Naukoznawstwa  PAN, które odbędzie się w dniu 22.06.2022 (środa), o  godz. 12.00 w Pałacu Kultury i Nauki , Plac Defilad 1, s. 2604.   Tym razem, tematyką prezentacji oraz dyskusji pragniemy się  włączyć do obchodów jubileuszu 70-lecia Polskiej Akademii Nauk.

Wśród wielu obowiązków znaleźli dla nas czas:

  • Pan Wiceprezes PAN Prof. Paweł Rowiński, który podzieli się z nami m.in. informacjami w zakresie aktualnego stanu prac nad nowelizacją Ustawy o PAN oraz planami dotyczącymi znaczenia Polskiej Akademii Nauk w przyszłości nauki;
  • Pan Prof. Piotr Sztompka, nawiąże do dyskusji o „Wiarygodności nauki”;
  • Pan Prof. Dominik Antonowicz, wprowadzi nas w temat: „Szlachetne ideały, rynkowe reguły i lokalne tradycje - współczesne wyzwania instytucji naukowych”. A tu Pan Profesor chciałby pokazać, że instytucje działające w przestrzeni nauki (m.in. PAN) pozostając wierne szlachetnym ideałom  i środowiskowym normom, nie mogą ignorować faktu, że nauka jest społecznym fenomenem, który ulega dynamicznym zmianom, w tym brutalizacji reguł jej funkcjonowania;
  • Wiodące i wprowadzające głosy do szerszej dyskusji zabiorą:

Pan Prof. Paweł Kawalec nawiąże do doświadczeń z funkcjonowania w różnych strukturach instytucjonalnych i badawczych nauki w kontekście prezentowanej problematyki

Pan Profesor Przemysław Kisiel poruszy problem korozji wiarygodności współczesnych autorytetów naukowych

Ewa Okoń-Horodyńska
Przewodnicząca KN PAN

 

 

Seminarium: “Once Highly Productive, Always Highly Productive”? Research Productivity from a Life-Cycle Perspective

Szczegóły

Profesor Marek Kwiek zaprasza na swoje kolejne seminarium, które poprowadzi w Oxfordzie 2 czerwca (czwartek), 15.00-16.00. Seminarium zostanie powtórzone tydzień później na Uniwersytecie Stanforda (dla METRICS Forum, czwartek 9 czerwca dla amerykańskich naukowców):
Zobacz więcej »

 

 

18 maja br. zmarł Honorowy Przewodniczący Komitetu Naukoznawstwa, prof. Wojciech Gasparski

Szczegóły

obituarySzanowni Państwo!

18 maja br. zmarł prof. Wojciech Gasparski. Naukoznawstwo, obok prakseologii i etyki biznesu, było jednym z głównych obszarów jego działalności, w której był najwybitniejszym kontynuatorem myśli Tadeusza Kotarbińskiego. Od ponad trzydziestu lat był związany z Komitetem Naukoznawstwa, którego był Przewodniczącym oraz Honorowym Członkiem Prezydium. Aktywnie przyczynił się do umiędzynarodowienia polskiego dorobku naukoznawczego dzięki swojej szeroko zakrojonej współpracy międzynarodowej, a także publikując 10 tomów anglojęzycznej wersji czasopisma Komitetu pt. „The Science of Science Quarterly”.

Ta wiadomość napełniła wszystkich Członków Komitetu Naukoznawstwa prawdziwym smutkiem. Msza żałobna zostanie odprawiona 27 maja (w piątek) o godz. 9:00 w kościele Karola Boromeusza przy ul. Powązkowskiej 14 w Warszawie. Śmierć Profesora Wojciecha Gasparskiego jest olbrzymią stratą dla całej polskiej nauki. Odszedł od nas Człowiek wybitny, wielkiego formatu.

Przewodnicząca i Prezydium Komitetu Naukoznawstwa PAN

 

 

  1. Biografia naukowa Profesora Wojciecha Gasparskiego
  2. Wielkanoc 2022
  3. Tom 55 Nr 3 (2019): Zagadnienia Naukoznawstwa
  4. Czy nauka stała się religią?

Do góry

Copyright © 2022 .:: Komitet Naukoznawstwa Polskiej Akademii Nauk ::.