Uncategorised
Od wizualizacji do map nauki jako nowych narzędzi naukoznawczych
- Szczegóły
Sekcja Naukometrii Komitetu Naukoznawstwa rekomenduje wydaną w Wydawnictwie Naukowym UMK w 2021 roku książkę członkini tej Sekcji, profesor w Instytucie Badań Informacji i Komunikacji UMK, Veslavy Osińskiej, Badania, potencjał oraz wyzwania w przykładach. Autorka w przystępny i zwięzły sposób opisuje bogaty warsztat badań zajmujących się przetwarzaniem i wizualizacją danych dotyczących zróżnicowanych faktów ujmowanych w różnych aspektach nauki. Rezultatem tych prowadzonych zespołowo (m.in. przez informatologów, informatyków, naukoznawców) badań są mapy nauki odzwierciedlające różnorodną (w zależności od potrzeb badawczych) strukturę i dynamikę wiedzy naukowej. Osińska umiejętnie wprowadza czytelnika w fachową terminologię i historię, począwszy od prezentacji graficznych do animowanych map nauki i społeczności naukowej, a dalej pokazuje proces projektowania map i potrzebne do tego narzędzia naukometryczne dostępne w różnych światowych sieciach. Na odpowiednio dobranych przykładach podkreśla także użycie rozmaitych technik, metod badawczych, których zastosowanie prowadzi często do zróżnicowanych wyników otrzymanych z tych samych danych. Jako badacz nie pozostaje bezkrytyczna i rozważa również kwestie ewaluacji map nauki jako narzędzi, które coraz bardziej wszechstronnie rozwijane przyczyniają się jednak do naszego lepszego zrozumienia dynamiki nauki i opartych na badaniach jakościowych również dynamicznych przemian w obrębie społeczności naukowej.
(opr. U. Żegleń)
Seminarium Pracowni Naukoznawstwa Instytutu Historii Nauki PAN
- Szczegóły
29. czerwca 2022 r. odbyło się (w formie zdalnej) ostatnie w tym roku akad. seminarium organizowane przez Pracownię Naukoznawstwa Instytutu Historii Nauki PAN i Komisję Historii Nauki PAU z cyklu Naukoznawstwo: historia i współczesność. Seminarium prowadzone przez prof. Michała Kokowskiego (członka Komitetu Naukoznawstwa) poświęcone było opracowanemu przez Pracownię Naukoznawstwa wykazowi czasopism historycznych. Temat zaprezentowany został przez prof. Michała Kokowskiego i mgr. Dorotę Kozłowską.
(opr. U. Żegleń)
Zaproszenie na posiedzenie Komitetu w dniu 22 czerwca 2022 (godz. 12.00; sala PKiN 2604)
- Szczegóły
Serdecznie zapraszam na wiosenne posiedzenie Komitetu Naukoznawstwa PAN, które odbędzie się w dniu 22.06.2022 (środa), o godz. 12.00 w Pałacu Kultury i Nauki , Plac Defilad 1, s. 2604. Tym razem, tematyką prezentacji oraz dyskusji pragniemy się włączyć do obchodów jubileuszu 70-lecia Polskiej Akademii Nauk.
Wśród wielu obowiązków znaleźli dla nas czas:
- Pan Wiceprezes PAN Prof. Paweł Rowiński, który podzieli się z nami m.in. informacjami w zakresie aktualnego stanu prac nad nowelizacją Ustawy o PAN oraz planami dotyczącymi znaczenia Polskiej Akademii Nauk w przyszłości nauki;
- Pan Prof. Piotr Sztompka, nawiąże do dyskusji o „Wiarygodności nauki”;
- Pan Prof. Dominik Antonowicz, wprowadzi nas w temat: „Szlachetne ideały, rynkowe reguły i lokalne tradycje - współczesne wyzwania instytucji naukowych”. A tu Pan Profesor chciałby pokazać, że instytucje działające w przestrzeni nauki (m.in. PAN) pozostając wierne szlachetnym ideałom i środowiskowym normom, nie mogą ignorować faktu, że nauka jest społecznym fenomenem, który ulega dynamicznym zmianom, w tym brutalizacji reguł jej funkcjonowania;
- Wiodące i wprowadzające głosy do szerszej dyskusji zabiorą:
Pan Prof. Paweł Kawalec nawiąże do doświadczeń z funkcjonowania w różnych strukturach instytucjonalnych i badawczych nauki w kontekście prezentowanej problematyki
Pan Profesor Przemysław Kisiel poruszy problem korozji wiarygodności współczesnych autorytetów naukowych
Ewa Okoń-Horodyńska
Przewodnicząca KN PAN
Seminarium: “Once Highly Productive, Always Highly Productive”? Research Productivity from a Life-Cycle Perspective
- Szczegóły
Profesor Marek Kwiek zaprasza na swoje kolejne seminarium, które poprowadzi w Oxfordzie 2 czerwca (czwartek), 15.00-16.00. Seminarium zostanie powtórzone tydzień później na Uniwersytecie Stanforda (dla METRICS Forum, czwartek 9 czerwca dla amerykańskich naukowców):
Zobacz więcej »
18 maja br. zmarł Honorowy Przewodniczący Komitetu Naukoznawstwa, prof. Wojciech Gasparski
- Szczegóły
Szanowni Państwo!
18 maja br. zmarł prof. Wojciech Gasparski. Naukoznawstwo, obok prakseologii i etyki biznesu, było jednym z głównych obszarów jego działalności, w której był najwybitniejszym kontynuatorem myśli Tadeusza Kotarbińskiego. Od ponad trzydziestu lat był związany z Komitetem Naukoznawstwa, którego był Przewodniczącym oraz Honorowym Członkiem Prezydium. Aktywnie przyczynił się do umiędzynarodowienia polskiego dorobku naukoznawczego dzięki swojej szeroko zakrojonej współpracy międzynarodowej, a także publikując 10 tomów anglojęzycznej wersji czasopisma Komitetu pt. „The Science of Science Quarterly”.Ta wiadomość napełniła wszystkich Członków Komitetu Naukoznawstwa prawdziwym smutkiem. Msza żałobna zostanie odprawiona 27 maja (w piątek) o godz. 9:00 w kościele Karola Boromeusza przy ul. Powązkowskiej 14 w Warszawie. Śmierć Profesora Wojciecha Gasparskiego jest olbrzymią stratą dla całej polskiej nauki. Odszedł od nas Człowiek wybitny, wielkiego formatu.
Przewodnicząca i Prezydium Komitetu Naukoznawstwa PAN