Uncategorised
Piąte Posiedzenie Komitetu Naukoznawstwa PAN – Białystok, 9 maja 2025
- Szczegóły
Tematem Piątego Posiedzenia Komitetu Naukoznawstwa PAN był ważny i aktualny problem konsekwencji rosyjskiej agresji na Ukrainę dla instytucji nauki i szkolnictwa wyższego w krajach graniczących z Rosją, Białorusią i Ukrainą – ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji uniwersytetów Polski Wschodniej. Wpływ wojny widoczny jest zarówno w sferze finansowej i organizacyjnej, jak i w wymiarze ludzkim. Dotyka realizacji projektów badawczych, kontynuacji współpracy międzynarodowej, a także możliwości prowadzenia kształcenia na poziomie wyższym.
W referacie wprowadzającym pt. „Wpływ rosyjskiej inwazji na Ukrainę na sektor nauki i szkolnictwa wyższego w krajach graniczących z Rosją, Białorusią i Ukrainą. Wyniki badania ankietowego” Przewodnicząca Komitetu zaprezentowała wyniki badania w ramach projektu ESSPIN Horyzont Europa, wskazując na konkretne mechanizmy i skale oddziaływania wojny [prezentacja].
W dalszej części spotkania odbył się panel dyskusyjny „Wpływ wojny i sytuacji na granicy na działalność uniwersytetów Polski Wschodniej”, moderowany przez dr. hab. Dominika Antonowicza, prof. UMK. W dyskusji udział wzięli: prof. dr hab. Robert Ciborowski (Dziekan Wydziału Ekonomii i Finansów Uniwersytetu w Białymstoku, Rektor UwB w latach 2016–2024), prof. dr hab. Paweł Grata (Dziekan Wydziału Humanistycznego, Uniwersytet Rzeszowski, Prorektor URz w latach 2019–2024), prof. dr hab. Dorota Kołodyńska (Prorektor ds. studentów i jakości kształcenia UMCS w Lublinie) oraz dr hab. Krzysztof Korotkich, prof. UwB (Prorektor, Uniwersytet w Białymstoku). Paneliści podzielili się doświadczeniami swoich uczelni, wskazując zarówno na wyzwania, jak i na podejmowane działania zaradcze. Posiedzenie zakończyło się spacerem naukoznawczym po Kampusie Uniwerystetu w Białymstoku.
W części organizacyjnej posiedzenia omówiono plany składania wniosków do konkursu otwartej nauki PAN, m.in. dotyczących organizacji Polskiego Kongresu Naukoznawstwa i dyskutowano o możliwościach współpracy z innymi instytucjami i towarzystwami naukowymi. Kolejne posiedzenie KN poświęcone badaniom doktorantów i funkcjonowaniu szkół doktorskich zaplanowano na 14 listopada 2025 r. w Warszawie.
Życzenia - Święta Wielkanocne
- Szczegóły
Wykład dr hab. Beaty Jałochy, prof. UJ: „Projektyzacja nauki”
- Szczegóły
Serdecznie zapraszamy na spotkanie w ramach seminarium „Naukoznawstwo: historia i współczesność”, organizowanego przez Pracownię Naukoznawstwa Instytutu Historii Nauki PAN, które odbędzie się w poniedziałek, 14 kwietnia 2025 r. o godz. 16:15.
Podczas seminarium dr hab. Beata Jałocha, prof. UJ (członkini Komitetu Naukoznawstwa PAN) wygłosi referat zatytułowany:
„Projektyzacja nauki”.
Po wystąpieniu przewidziana jest dyskusja.
Seminarium odbędzie się online za pośrednictwem platformy Zoom [link].
Wydarzenie odbywa się pod patronatem Komitetu Naukoznawstwa PAN.
Zaproszenie na seminarium „Polska innowacyjność – w poszukiwaniu straconego czasu”
- Szczegóły
Zapraszamy na posiedzenie Zespołu Polityki Naukowej i Innowacyjnej, współorganizowane z EUROREG UW, które odbędzie się 27 marca 2025 r. w godzinach 11.30–13.00. Spotkanie będzie miało formę seminarium, podczas którego mgr Krzysztof Gulda wygłosi prezentację pt. „Polska innowacyjność – w poszukiwaniu straconego czasu”.
Seminarium odbędzie się w formule hybrydowej – istnieje możliwość uczestnictwa zarówno stacjonarnie, jak i online. Osoby chcące wziąć udział zdalnie prosimy o dołączenie za pośrednictwem platformy Zoom. Więcej informacji o seminarium na stronie EUROREG: link
Posiedzenie Plenarne Komitetu Naukoznawstwa PAN
- Szczegóły
24 lutego 2025 r. odbyło się zdalne posiedzenie plenarne Komitetu Naukoznawstwa PAN, prowadzone przez prof. Agnieszkę Olechnicką.
W trakcie spotkania omówiono szereg kluczowych kwestii dotyczących działalności Komitetu, w tym zmiany w składzie zespołów zadaniowych – prof. Jolanta Perek-Białas została zaproponowana na przewodniczącą Zespołu Zarządzania i Instytucjonalizacji Nauki.
Zaplanowano także cykl wydarzeń naukowych w ramach Komitetu:
27 marca 2025 r. w ramach spotkania Zespołu Polityki Naukowej i Innowacyjnej odbędzie się seminarium z udziałem mgr. Krzysztofa Guldy, zatytułowane „Polska innowacyjność - w poszukiwaniu straconego czasu”.
8 maja 2025 r. prof. Dominik Antonowicz wygłosi w EUROREG prelekcję na temat roli uczelni zawodowych w systemie szkolnictwa wyższego w Polsce.
9 maja 2025 r., w Białymstoku odbędzie się posiedzenie plenarne poświęcone roli uniwersytetów przygranicznych w kontekście wyzwań geopolitycznych.
Jesienne spotkanie plenarne zaplanowano natomiast na 14 listopada w Pałacu Staszica w Warszawie – jego tematem będzie kształcenie doktorantów w Polsce, a wnioski z badań prof. Dominika Antonowicza będą podstawą do dyskusji na temat przyszłości szkół doktorskich.